Štrbské Pleso patrí počas celého roka k najvyhľadávanejším lyžiarskym a turistickým centrám vo Vysokých Tatrách. Pre všetkých návštevníkov Štrbského plesa je k dispozícii široká ponuka ubytovania, kvalitných služieb i rôzne možnosti, kam sa vydať vo voľnom čase.
Štrbské Pleso je známe najmä svojimi možnosťami lyžovania pre všetkých lyžiarov a milovníkov zimných športov, ktorí vyžadujú kvalitné a dlhé zjazdovky s ľahkou dostupnosťou. Okrem lyžiarskych zjazdoviek sú k dispozícii aj upravené bežkárske trate v okolí, v dĺžke niekoľkých kilometrov. Aj v lete priťahuje množstvo turistov, ktorí hľadajú možnosti na turistiku a prechádzky po okolitých tatranských štítoch. Veď cesta k hociktorému tatranskému plesu alebo na vysoký štít tatranskej hory nikdy nestrácajú na svojej príťažlivosti.


Štrbské pleso

Štrbské pleso je zrejme najznámejšie a najnavštevovanejšie tatranské pleso. Nachádza sa na území obce Štrba – miestna časť Štrbské Pleso. Ešte predtým, ako sa toto územie stalo lyžiarskou a turistickou mekkou Slovenska, to bolo miesto, ktoré zaujímalo hlavne drevorubačov, bylinkárov, poľovníkov a uhliarov. Okolie Štrbského plesa je významným tatranským strediskom cestovného ruchu. Pobyt v tomto stredisku patrí jednoducho medzi nezabudnuteľné zážitky. V letných mesiacoch má hladina Štrbského plesa čarovnú atmosféru a ako jedinú ju môžete preveslovať v člnku a rozjímať nad krásnou prírodou s výhľadom na štíty Tatier, naopak v zime poteší zamrznutá hladina najmä korčuliaorov. Po obvode plesa vedie krásny chodník priam určený na romantické či rodinné prechádzky.


Kaviareň Monte Mory

V roku 1905 dal Karol Móry na kopci nad Novým Štrbským plesom postaviť drevenú vežičku, z ktorej bolo krásne vidieť štíty Vysokých Tatier, Popradskú dolinu aj časť Nízkych Tatier. Neskôr ju zdedil jeho synovec Ján Móry, ktorý prestaval drevenú vyhliadku na murovanú. Móryovci však boli nútení opustiť Štrbské Pleso a vyhliadka začala chátrať. Až v rokoch 2013 – 2018 prechádzala vyhliadka rozsiahlou rekonštrukciou. Súčasne je kaviareň s vyhliadkou, ktorá bola v roku 1963 vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku, opäť otvorená a teší sa návštevám stále nových zákazníkov. V kaviarni vás čaká výborná káva s krásnym výhľadom v tichom prostredí, terasa, WiFi zóna, parkovanie a nezabudlo sa ani na vašich domácich miláčikov, ktorých si pokojne môžete vziať so sebou.


OKOLO ŠTRBSKÉHO PLESA 

Okolo celého plesa je náučný chodník, zameraný na históriu, faunu, flóru, kúpeľnú históriu i na osobnosti, ktoré tu pôsobili. Pozostáva zo 40-tich štýlových drevených infopanelov (v slovenčine a angličtine). Chodník je bezbariérový a dostupný celoročne. Ideálne je začať pred železničnou stanicou, ktorá je konečnou zastávkou zubačky i tatranskej električky.


ZO ŠTRBSKÉHO PLESA NA POPRADSKÉ A SPÄŤ

Trasa je plná pekných výhľadov a je vhodná aj pre menšie deti. Naozaj ide o pohodovú prechádzku. Trasa sa volá i Lesom medzi Plesom a plesom. Ide opäť o náučný chodník, ktorý má 14 zastávok, na ktorých sa dozviete podrobnosti o tom, aké druhy rastlín a živočíchov sa tu nachádzajú. Ideálne je začať na Štrbskom plese a vydať sa po červenej značke. Po príchode do cieľa sa môžete občerstviť v rešturácií alebo sa len tak kochať výhľadom na tatranské štíty, týčiac sa nad Popradským plesom.


CHATA POD RYSMI

Veľmi pekná, no už náročnejšia celodenná túra. Prejdete Mengusovskou dolinou, okolo Popradského plesa a prídete až k Chate pod Rysmi. Od hotela Patri pri Štrbskom plese sa vydajte po červenej značke až po rázcestie nad Popradským plesom. Ďalej sa pokračuje lesnou cestou (neskôr sa zmení na kosodrevinu) do Mengusovej doliny až k rázcestiu nad Žabím potokom. Tu vás čaká strmé stúpanie do Žabej doliny a následne do kotliny Žabích plies. Chodník vás bude viesť ponad Veľké Žabie pleso, prejdete strmými zákrutami popod skalnú stenu a dostanete sa na rovnejšiu časť až k vodopádom. Odtiaľ už postupujete až k chate pod Rysmi.


CHATA POD SOLISKOM

Jedná sa o stredne náročnú túru. Trasa vedie popod lanovku k Chate pod Soliskom. Tí, ktorí uprednostňujú relax sa teda môžu hore aj pohodlne vyviezť. Tí, ktorí sa rozhodnú ísť hore po vlastných vyrazia od železničnej stanice na Štrbskom Plese po modrej značke. Tá vás povedie až priamo na Chatu pod Soliskom. Je to najmladšia vysokohorská chata vo Vysokých Tatrách. Hore sa vám naskytne naozaj jedinečný výhľad na Kriváň a Nízke Tatry.


VODOPÁD SKOK

Na mnohých portáloch túto túru nájdete označenú ako nenáročnú. Väčšina ju však radí skôr ako stredne náročnú. Nielen kvôli dĺžke ale najmä kvôli typu chodníkov, po ktorých sa ide. Veľká časť trasy vedie po skalách a tie bývajú (najmä po daždi) poriadne šmykľavé. Orientácia je ale bezproblémová, výhľady pôsobivé a vodopád Skok naozaj burácajúci a ohromný. Voda padá z výšky viac ako 25 m. Túra sa začína pri železničnej stanici po asfaltovej ceste ku skokanským mostíkom. Tam sa napojíte na žltú značku, ktorá vás cez nádhernú Mlynickú dolinu dovedie až k cieľu túry. A ešte jeden milý bonus – po ceste je veľká pravdepodobnosť, že sa stretnete s kamzíkmi.


VEĽKÉ HINCOVE PLESO

Jedná sa o zhruba poldennú, stredne náročnú a veľmi pekne značenú túru. Začína sa pri železničnej stanici, odtiaľ sa vyberiete k rázcestiu Pod Heliosom a po červenej až cez potok Mlynica. Miniete Trigan a dostanete sa na Popradské pleso. Pokračujete ďalej lesnou cestou do Mengusovskej doliny a dostanete sa až k rázcestiu nad Žabím potokom. Odtiaľto už pokračujete po modrej značke, strmými serpentínami a vlnitým terénom sa dostanete až k Veľkému Hincovmu plesu. Ide o najväčšie pleso na slovenskej strane Tatier. Zaujímavosťou je, že cca 270 dní v roku je pokryté ľadom.


BATIZOVSKÉ PLESO

Aj tu sa jedná o približne poldennú túru, ale pozor, súčasťou je aj namáhavý výstup do sedla pod Ostrvou. Od železničnej stanice sa dostanete na rázcestie Pod Heliosom. Od neho sa po červenej značke dostanete až na Popradské pleso. Po červenej značke pokračujete aj ďalej ponad Ľadový potok do Zlomiskovej doliny na spomínaný namáhavý výstup. Za sedlom si už ale chodník udržiava cca rovnakú nadmorskú výšku. Cez Batizovskú dolinu sa oblúkom dostanete až k brehom Batizovského plesa. Ide o jednu z najtichších dolín.


KÔPROVSKÝ ŠTÍT

Kôprovský štít je jeden z ôsmich vrcholov Vysokých Tatier, ktoré sú prístupné turistom. Nachádza sa na konci Mengusovskej doliny. Od hotela Patria sa vyberiete po červenej značke cez potok Mlynica. Následne sa opäť dostanete až k Popradskému plesu. Od plesa sa vydáte lesnou cestou (neskôr kosodrevinou) do Mengusovskej doliny až na rázcestie nad Žabím potokom. Prekročíte Hincov potok a dostanete sa až k Veľkému Hincovmu plesu. Od plesa pokračujete strmším stúpaním až kým neprídete na Vyšné Kôprovské sedlo. Vydáte sa po červenej značne sutinovým chodníkom a dostanete sa až na vrchol Kôprovského štítu. Čakajú vás nádherné výhľady na Rysy, Kriváň ako aj na Mengusovské štíty. Treba podotknúť, že sa jedná o náročnejšiu turistickú trasu.


KRIVÁŇ

Jedná sa o celodennú vysokohorskú túrú s naozaj výrazným prevýšením. Odmenou vám ale budú naozaj dychberúce výhľady a nakoniec to najlepšie. Podmanivý vrch, typický pre západnú časť Vysokých Tatier. Od železničnej stanice sa vydáte k hotelu Solisko. Pokračujete po červenej značke k Rázcestiu pod Furkotskou dolinou. Pokračujete ďalej lesom ponad malý potok Biely Váh až k Jamskému plesu. Po ďalšom stúpaní sa dostanete na Rázcestie pod Kriváňom, odtiaľ pokračujete po modrej do Daxnerovho sedla na Malý Kriváň. Túra je strmá, lezie sa po skalách, preto si naozaj dávajte pozor. Po ďalej asi hodine sa dostanete na vrchol Kriváňa. Za pekného počasia si vychutnáte naozaj nádherné výhľady.


Bežky a lyže

V lokalite sa nachádza 8 zjazdoviek a 6 lanoviek a vlekov. Lyžiarske stredisko na Štrbskom plese ponúka 9 kilometrov ľahkých i stredne ťažkých zjazdoviek. Na svoje si prídu skúsení lyžiari i rodiny s deťmi. Užiť si môžete i nočné lyžovanie. Na svah sa dostanete pohodlne SKIbusom. Grafikon autobusu ako aj viac informácií sa dozviete po kliknutí na obrázok. Na svoje si prídu i bežkári. K dispozícii je 8 ľahkých a stredne ťažkých trás. Dĺžka jednotlivých okruhov je od 1,4 do 5 kilometrov. 2 okruhy sú pripravené pre deti alebo začiatočníkov, ostatné sú vhodné pre športovcov.


Člnkovanie

Tradícia člnkovania na Štrbskom plese a na Novom Štrbskom plese má viac ako 130-ročnú históriu. 5. júla 2008 sa člnkovanie na Štrbskom plese opäť po 25 rokoch obnovilo. Jazero sa „odomklo“ a vy sa z neho môžete kochať nádherným pohľadom na Solisko a užívať si pokojnú hladinu tohto výnimočného unikátu, ktorý bojoval aj o jeden zo siedmich divov sveta. K dispozícii je 22 člnkov, ktoré sú pristavené v novovybudovanom móle s prekrásnym výhľadom na tatranské končiare. Výnimočným zážitkom môže byť i možnosť využitia služieb súkromného veslára.