Najstaršia tatranská osada je v súčasnosti administratívnym centrom Vysokých Tatier. Sídlia tu úrady, je tu centrum Tatranskej horskej služby, hotely, požičovne, cestovné kancelárie. Osada je významným dopravným uzlom s odbočkou trate Tatranskej elektrickej železnice a lanovkou na Hrebienok, odkiaľ je východisko túr do najnavštevovanejších dolín. V osade je sústredená obchodná sieť, expozitúry niektorých bánk, zmenárne. Pochutiť si môžete na výbornej vode pri prameňoch, vďaka ktorým vlastne Starý Smokovec vznikol. Osada pod Slavkovským štítom poskytne návštevníkom všestranné možnosti rekreácie, relaxácie, kvalitnú kuchyňu, výbornú základňu pre náročnú turistiku.


Lanovka na Hrebienok

Hrebienok (1285m) je atraktívnym cieľom návštevníkov Vysokých Tatier. Najstaršie turistické centrum Starý Smokovec je dopravným uzlom mesta Vysoké Tatry. Osada je odbočkou na Hrebienok – východiskový bod mnohých turistických trás. Vyvezte sa pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca do výšky 1 272 m.n.m. a zažite pocit, ktorý mala aj anglická kráľovná Alžbeta pri návšteve Vysokých Tatier. Prepravte sa pohodlne za 7 minút a prekonajte výškový rozdiel 255 m.n.m. Hrebienok je turistickým strediskom výstupov do Veľkej a Malej Studenej doliny alebo na Slavkovský štít. Načerpať sily po túre môžete v Snack bare na Hrebienku. Toto obľúbené miesto sa nachádza v budove pozemnej lanovky. Ideálne miesto stretnutia pre celú rodinu vám bude tak povediac „po ruke“ či už pri nastupovaní alebo vystupovaní z pozemnej lanovky.


Bilíkova chata

Počas túlania sa okolím Starého Smokovca si môžete oddýchnuť vo vysokohorskej Bilíkovej chate, ktorá poskytuje ubytovanie aj možnosť občerstvenia v reštaurácii. Chata leží pod Hrebienkom v prostredí Studenej doliny na juhovýchodnom úbočí Slavkovského štítu. Je pomenovaná po lyžiarovi Pavlovi Bilíkovi, ktorého zajali Nemci ako účastníka SNP pri Starom Smokovci a v roku 1944 ho popravili.


Vodopády Studeného potoka

Studený potok preteká od Rainerovej chaty až po Bilíkovu chatu obrovským terénnym zlomom a vytvára prekrásne kaskády a katarakty. Tvoria ho tri vodopády – Malý, Skrytý a Dlhý vodopád. Najkratšia cesta, ktorou sa môžete dostať k vodopádom Studeného potoka, vedie od Hrebienka, avšak značkované chodníky k nim vedú aj z Tatranskej Lesnej, Tatranskej Lomnice a Starého Smokovca.


Tricklandia

V Starom Smokovci nájdete zábavnú galériu optických ilúzií – Tricklandiu. Nachádza sa v nej 24 atrakcií. Tie vyzerajú akoby naozaj existovali, no v skutočnosti ide o dvojrozmerné kresby, ktoré zaujmú deti aj dospelých. Prehliadka galéria trvá maximálne hodinu, avšak nezabudnite na povinnú rezerváciu.


Pekná výhliadka

Starý Smokovec a jeho okolie sa oplatí vidieť aj z vtáčej perspektívy. Na Peknú vyhliadku vedie približne kilometrová cesta zo Starého Smokovca a ide o nenáročnú prechádzku vhodnú aj pre menšie deti. Od roku 2015 je na Peknej vyhliadke dokončená Kalvária. Na originálnych zastaveniach Krížovej cesty sa podieľalo 14 umelcov zo Slovenska a Poľska.


Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie

Kostol v Starom Smokovci bol postavený v roku 1888 vo vysokohorskom alpskom štýle. Svojou jedinečnou architektúrou patrí medzi najkrajšie stavby celých Vysokých Tatier. V súčasnosti sa v ňom konajú od mája do októbra sezónne bohoslužby, avšak ak navštívite Starý Smokovec v inom období, určite si ho obzrite aspoň zvonku.


Rainerova chata

Najobľúbenejšia trasa vo Vysokých Tatrách vedie k Rainerovej chate. Dostať sa k nej môžete priamo zo Starého Smokovca cez Hrebienok. K chate vedie aj asfaltová cesta vhodná pre kočíky a invalidné vozíky. Časť cesty od Hrebienka k Rainerovej chate slávnostne otvorila britská kráľovná Alžbeta II. Chata dnes slúži ako informačné centrum s možnosťou občerstvenia. Nachádza sa tu tiež expozícia tatranských nosičov a historickej vysokohorskej výbavy.


Modré pleso

Trblietavými klenotmi Vysokých Tatier sú jednoznačné očarujúce ľadovcové plesá. Tie nielen dotvárajú vysokohorskú atmosféru, ale ju svojím spôsobom aj zjemňujú. To najvyššie položené pleso vo Vysokých Tatrách nesie názov Modré pleso. Leží v Dolinke pod Sedielkom ohraničené majestátnou južnou stenou Malého Ľadového štítu. Svoje pomenovanie dostalo vďaka svojej tmavomodrej farbe. Tá je však len zdanlivá, nakoľko pleso je zaclonené okolitými skalnými stenami. Turistika k Modrému plesu je možná výlučne len v období od 16. júna do 31. októbra. Vedie k nemu zelená turistická značka, ktorá spája Malú Studenú dolinu s Javorovou. Trasa je pomerne náročná. Výstup z hrebienka k Téryho chate trvá cesta 3 hodiny a od Téryho chaty k Modrému plesu to trvá ďalších 45 minút.


Päť Spišských plies

Ako už názov napovedá, ide o súbor piatich krásnych ľadovcových plies rôznej veľkosti. Nachádzajú sa v závere Malej Studenej doliny, neďaleko, zrejme najznámejšej, tatranskej chaty – Téryho chaty. Každé z nich je jedinečné a dotvára unikátny vysokohorský ráz. Možno sa čudujete, prečo sa tieto plesá nazývajú ako „spišské“, keď sú v skutočnosti tatranské. Názov týchto plies je odvodený od určenia ich polohy na území historickej Spišskej župy. Okolie plies je popretkávané turistickými chodníkmi, ktoré spájajú Téryho chatu s Tatranskou Javorinou a Zbojníckou chatou. Východiskovým bodom Hrebienok, odtiaľ trasa vedie, okolo Zamkovského chaty a pokračuje cez Malú Studenú dolinu. Ďalej smeruje cez Sedielko, odkiaľ sa vám naskytnú krásne výhľady na všetky plesá. Táto trasa prechádza cez jeden z najnáročnejších výstupov v Tatrách – cez Priečne sedlo Pokračovať môžete smerom k plesám a Téryho chate. Trasa vedie náročným vysokohorským terénom a preto je potrebná vhodná obuv a oblečenie.


Slavkovský štít

Slavkovský štít je tatranskou klasikou. Do majestátnych výšin sa vypína v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Je jedným z najvyšších v tomto pohorí, a zrejme aj preto láka veľké množstvo turistov prahnúcich po jeho zdolaní. Široký, rozložitý vrchol ponúka neskutočne krásne výhľady na všetky svetové strany. Z výšin sa budete môcť pokochať skalnatými štítmi Slavkovskej rázsochy smerom na západ až po Východnú Vysokú, či pohľadom na štvorvrchol Bradavice. Dramatický je aj pohľad dolu do Malej Studenej doliny. Turistami obľúbená výstupová trasa začína v Starom Smokovci po modrej značke (cca 7 km) okolo Piatich prameňov. Východiskovým bodom môže byť aj turistické stredisko Hrebienok (cca 7 km), ktoré sa nachádza na jeho úbočí a so Starým Smokovcom je spojené lanovkou.


Letný tubing

Leto je skvelým obdobím na popustenie uzdy. Nechajte sa zlákať na letný tubing. Že neviete, čo to je? Je to jeden zo súčasných veľmi obľúbených letných zážitkov. Ide vlastne o spúšťanie sa na nafukovacom kolese po zábavnej a rýchlej trati. Túto divokú jazdu si môžete vyskúšať nad Starým Smokovcom na Hrebienku. Letný tubing je určený rovnako pre deti i dospelých. Stačí sa usadiť do kolesa a nechať sa unášať sto metrov dlhým a špeciálne upraveným toboganom bez vody. A ak by Vám alebo Vašim deťom letný tubing nestačil, vysokohorská príroda na Hrebienku toho ponúka oveľa viac. Priaznivci adrenalínu môžu vyskúšať aj jazdu dolu upravenou traťou na špeciálnych kolobežkách alebo horských bicykloch.


Sánkarský trenažér

Krásne vysokohorské prostredie Starého Smokovca neponúka len úžasné turistické chodníčky, ale i perfektné miesta pre zábavu a šport. V rámci návštevy Vysokých Tatier si môžete vyskúšať jazdu na závodných saniach v klopenej, umelej sánkarskej dráhe v dĺžke približne 100 metrov. Ide o prvú a zároveň i jedinú atrakciu svojho druhu na Slovensku, kde si môžete vyskúšať adrenalínovú, ale úplne bezpečnú jazdu na ozajstných závodných saniach. Súčasťou trenažéru je i kamerový systém a merač času. Ľadová dráha je umelo chladená a krytá, vďaka čomu môže byť v prevádzke i za nepriaznivých externých podmienok. Je využívaný dokonca aj v lete, kedy tu sa jazdí na kolieskových saniach.