Ako jediný zo Smokovcov neleží pri Ceste slobody a stavebne sa ešte nespojil so vzniknutou aglomeráciou.  Dolný Smokovec vznikol v roku 1881 z iniciatívy kežmarského učiteľa Jozefa Bohuša s cieľom vybudovať turistickú základňu pre školské exkurzie do Tatier. Tento projek však nevyšiel no osada nadobudla charakter dobre vybavenej kúpeľnej osady s kúpeľným domom a niekoľkými sanatóriami, ktoré sa od roku 1919 špecializovali na liečbu detí. V roku 1931 tu postavili modernú liečebňu s interným a chirurgickým pavilónom, ktorá dnes patrí Odbornému liečebnému ústavu detskej tuberkulózy a respiračných chorôb.


Lyžiarske stredisko Greguška

Lyžiarske stredisko Greguška Ski Pod lesom sa nachádza v Dolnom Smokovci obkolesené krásnym prostredím Vysokých Tatier. Lyžiarske stredisko je vhodné ako pre pokročilých, tak aj pre začiatočníkov či rodiny s deťmi. Návštevníci majú k dispozícii stredne náročnú zjazdovku s dĺžkou 400 m a prevýšením 50 m, ktorú obsluhujú dva lyžiarske vleky. Zjazdovka je technicky zasnežovaná. Pre neskúsených lyžiarov a deti je ideálna lyžiarska škola. Lyžiarske stredisko ponúka aj možnosť sánkovania či dokonca zaujímavú atrakciu v podobe jazdy na snežnom banáne. V blízkosti sa tiež nachádza bežecká trať. Občerstviť sa je možné v bufete pri dolnej stanici vlekov. V blízkosti strediska sa nachádza bezplatné parkovisko.


Vila Kalinčiak

Vila sa nachádza v hornej časti mestskej časti Dolný Smokovec vo Vysokých Tatrách. Polohou je umiestnená neďaleko od hlavnej cesty, ktorá vedie z Popradu do mesta Vysoké Tatry – Starý Smokovec. Od zastávky tatranskej električky Dolný Smokovec je tento malebný objekt vzdialený len 100 metrov. Vila bola postavená v roku 1884 a v roku 2011 a prešla rozsiahlou rekonštrukciou a modernizáciou jej interiérov. Vila je taktiež zapísaná v zozname Národných kultúrnych pamiatok. Vo vile je možné ubytovať len osoby nad 15 rokov. Vchod do ubytovacej časti je oddelený zo zadnej strany vily, kde je aj parkovisko pre 5 osobných áut. Pobyty v luxusne zariadených izbách s kompletnou výbavou zaručujú pohodlie a maximálny komfort. V kúpeľni je sprchovací kút, WC, umývadlo, zrkadlá a ďalšie doplnky. K dispozícii pri minibare nad schodiskom sú mikrovlnná rúra, rýchlovarná kanvica, chladnička, stolovacie náčinie, poháre a šálky. V prípade požiadavky je možné využiť aj VIP kuchyňu.